همه آنچه باید درباره انواع کابل دوربین ارزان بدانید
همه آنچه باید درباره انواع کابل دوربین ارزان بدانید

ما در جهانی زندگی می کنیم که اهمیت هوشیاری و گوش به زنگ بودن در آن بسیار حیاتی است. دیگر روزهایی که پیدا کردن دزدی که از دیوار بالا می رفت، کار سختی بود، گذشته است. حالا با دوربین های مدار بسته ای که در گوشه و کنار شهر نصب شده اند، این کار چندان سخت نیست، فقط کافی است که دوربین ها کیفیت مناسبی داشته باشند و کاربران بلد باشند چطور از آنها استفاده کنند. به هر حال به خاطر ایمنی اطرافمان هم که شده است، باید تا حدودی با انواع کابل دوربین ارزان و نحوه نصب آن ها آشنا باشیم.

معرفی انواع کابل دوربین ارزان

به صورت کلی کابل های دوربین های مداربسته دارای اجزاء و انواعی هستند. البته شناخت انواع کابل دوربین ارزان برای افرادی که در این زمینه تخصص ندارند، کمی سخت و پیچیده است. اما باید توجه داشته باشیم که برای استفاده از دوربین مداربسته خود، لازم است که تا حدی با اجزای آن آشنا شویم و مثلا بدانیم که اصلا دوربین مداربسته یعنی چه و چرا انتخاب کابل مناسب، ولو کابل دوربین ارزان اهمیت زیادی دارد.

معمولا دوربین ها یا تلویزیون های مداربسته را به عنوان دوربین های می شناسند که سیگنال خاصی را به محلی خاص ارسال می کند. در اکثر موارد از دوربین های مدار بسته برای اهداف نظارتی استفاده می کنند و معمولا با شنیدن واژه اهداف نظارتی، مسائلی مثل پیشگیری از جرم، جرم شناسی، ایمنی، دستگیری مجرم و غیره به ذهن آدمی خطور می کنند.

اگر قرار باشد که دوربین برای چنین کارهایی استفاده شود، حتما به نوعی کابل مخصوص نیاز دارد که به وسیله آن کیفیت سیگنال های ویدئویی افزایش پیدا کند. اما کابل های مناسب دوربین ها آن قدر زیاد هستند که ممکن است کاربر در تهیه اینکه به کدام یک نیاز دارد، دچار سردرگمی شود. ما در اینجا به عملکردهای برخی انواع کابل دوربین ارزان و نیز اهمیت آنها در کارکرد دوربین ها می پردازیم.

انواع کابل دوربین ارزان

انواع کابل های کواکسیال

تقریبا یک قرن می شود که انواع کابل های کواکسیال به خاطر اهمیتی که برای بالا بردن کیفیت محافظت از ویژگی های خاص دارند، جایگاه خود را در جهان پیدا کرده اند. شیلد یا همان محافظ باعث می شود که هیچ گونه تداخلی نتواند بر روی کیفیت سیگنال در حال انتقال اثر بگذارد و به همین خاطر است که اهمیت دو چندان دارد. قسمت مسی هم در این نوع کابل به کار رفته است، باعث می شود که سرعت انتقال اطلاعات بیشتر شود. کابل کواکسیال انواع مختلفی دارند ولی از آنجا که قرار است ما به مناسب ترین انواع کابل دوربین ارزان بپردازیم، فقط دو نوع آن را معرفی می کنیم که البته استفاده از آنها بسیار راحت است:

کابل RG-6

کابل کواکسیال RG-6 برای پهنای باند و فرکانس های بالاتر طراحی شده است و از مس و آلومینیوم برای ساخت آن استفاده شده است. به همین خاطر است که به درد دوربین های مدار بسته داخلی نمی خورد. چون کمی سنگین تر از انواع دیگر کابل های کواکسیال است. و البته همین امر باعث می شود که به درد دوربین های مداربسته ای بخورد که انواع مقامات شهری، اداره ها، و پلیس ها از آها استفاده می کنند.

کابل کواکسیال RG-59

عدد 59 در این کابل به معنای قطر کابل یعنی 0.59 اشاره دارد. در این نوع کابل هم از روکش مسی استفاده شده است. معمولا از این نوع کابل دوربین ارزان برای پهنای باند کمتر استفاده می شود، به همین خاطر است که به درد ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها، هتل و به طور کلی به درد محل هایی می خورد که هم دوربین ها به صورت داخلی نصب می شوند، هم اینکه فضا کوچک تر است.

انواع کابل های کواکسیال

کابل های برق ویدئویی از انواع کابل دوربین ارزان

کابل های برق ویدئویی که از نوع Plug and Play هستند، ارزان ترین گزینه در میان انواع کابل دوربین ارزان حساب می شوند. این کابل ها کاربرد خیلی راحت و ساده ای دارند. با استفاده از این نوع کابل ها هم برق و هم ویدئوی دوربین های مدار بسته فقط با همین کابل به کانکتورهای BNC که در انتهای هر سر سیم قرار دارند، وصل می شوند. این نوع کابل ها برای محیط ها و شرایطی مناسب هستند که قرار است به صورت فوری دوربین ها در آنجا راه اندازی شوند، چون خیلی زمان زیادی برای راه اندازی و استفاده کردن نمی برند و البته کاملا استفاده از آنها برای کاربرها راحت است و به همین خاطر در میان آنها محبوبیت زیادی دارند.

کابل های سیامس

کابل های سیامس کابل هایی هستند که نوع خاصی از سیم برق به آنها وصل می شود. با وجود اینکه معمولا کنترل و رسیدگی به این نوع کابل دوربین ارزان کار چندان راحتی نیست، ولی این توانایی را دارند که به صورت همزمان هم داده های دوربین های مداربسته را منتقل کنند و هم اینکه برق آنها را تامین کنند. در واقع این نوع کابل ترکیبی از دو کابل RG59 و کابل 18/2 هستند که از اولی برای بالا بردن کیفیت انتقال دوربین استفاده می شود و از دومی برای رساندن انرژی برق به دوربین.

کابل های فیبر نوری

کابل های فیبر نوری را می توان جزء آخرین گزینه کابل های مورد بحث ما قرار داد، چون تقریبا از همه انواع کابل های مناسب برای دوربین ها گران تر است، چون نصب آن زمانی طولانی می برد و تعداد افرادی که در نصب و راه اندازی آن دخالت دارند، زیاد است. البته با توجه به این که کیفیت فرکانس و سیگنال ارسالی توسط کابل های نوری بسیار بالاست، می توان گفت هزینه آن کاملا منطقی است، هرچند به هر حال این هزینه زیاد و به نوعی کمر شکن است. آنچه این کابل ها را از انواع کابل های دیگر متمایز می کند، این است که بخش اصلی آنها نوعی لوله شیشه ای است که بر روی آن عایق پلاستیکی به کار رفته است. معمولا از این کابل برای کارهای به شدت حرفه ای استفاده می شود، چون برای محل های مسکونی و یا ساختمان های تجاری و اداری نسبتا کوچک بسیار گران قیمت است.

کابل کواکسیال

کابل های زوج در هم تنیده از انواع کابل دوربین ارزان

آخرین نوع کابل دوربین ارزان را که معرفی می کنیم، کابل زوج در هم تنیده است که البته نسبت به انواع دیگر کابل هایی که تاکنون معرفی کردیم، به جز کابل های فیبر نوری گران تر است. این نوع کابل از دو نوع سیم مسی که عایق بندی شده اند و سپس در هم تنیده شده اند، تشکیل شده است. معمولا از این نوع کابل برای اهداف صوتی استفاده می شود، ولی برای نظارت تصویری هم به کار می آید. البته اگر طول کوتاه کابل را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که نصب چنین کابلی کار راحتی است، ولی چندان مفید هم نیست. چون تداخل سیگنال ها می تواند مدام اتفاق بیفتد و در نتیجه کیفیت سیگنال ارسالی مورد نظر چندان مطلوب نباشد.

https://finolex.com/all-you-need-to-know-about-cctv-cable-types/

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.

0

بالا

X
Open chat